Du er her: 

Kalender

22apr kl. 11:30

Kirkefrokost

Kirkefrokost efter gudstjenesten

22apr kl. 11:30
24apr kl. 09:30

Sangcafé i Sognegården

- foregår i Sognegårdens mødesal

24apr kl. 09:30
24apr kl. 10:30

Babysalmesang

Musik, sang og rytmik for de mindste under ledelse af sognemedhjælper Kitzi Lindberg. …

24apr kl. 10:30
25apr kl. 14:00

Onsdagstræf

Otto fortæller

- foregår i Klostermarkskirken konf.2

25apr kl. 14:00
25apr kl. 18:30

Stille aften

 

- foregår i Sct. Bendts kirke

25apr kl. 18:30
25apr kl. 19:00

Stillegudstjeneste

- foregår i Sct. Bendts kirke

25apr kl. 19:00
27apr kl. 10:00

Konfirmation i Klostermarkskirken

Konfirmation for elever fra Ådalskolen v/Jacob Broholm Møller

- foregår i …
27apr kl. 10:00
27apr kl. 10:00

Gudstjeneste SBK v/OL

Gudstjeneste ved Otto Lundgaard

27apr kl. 10:00
28apr kl. 11:30

Konfirmation SBK v/HV

Konfirmation ved Hanne Vesth

28apr kl. 11:30
28apr kl. 14:00

Konfirmation SBK v/HV

Konfirmation ved Hanne Vesth

28apr kl. 14:00
29apr kl. 10:00

Gudstjeneste SBK v/HV

Gudstjeneste ved Hanne Vesth

29apr kl. 10:00
29apr kl. 10:00

Gudstjeneste KL v/OL

Gudstjeneste ved Otto Lundgaard

29apr kl. 10:00
01maj kl. 10:30

Babysalmesang

Musik, sang og rytmik for de mindste under ledelse af sognemedhjælper Kitzi Lindberg. …

01maj kl. 10:30
02maj kl. 14:00

Onsdagstræf

En film fra gamle Danmark

- foregår i Klostermarkskirken konf.2

02maj kl. 14:00
04maj kl. 20:00

4. maj-gudstjeneste

Gudstjeneste ved Otto Lundgaard ifm. Befrielsesdagen

04maj kl. 20:00
05maj kl. 12:30

Lørdagsmatinéen

Klaverkoncert med David Munk-Nielsen. Gratis adgang.

- foregår i Sct. Bendts kirke

05maj kl. 12:30
06maj kl. 10:30

Gudstjeneste SBK v/HV

Gudstjeneste ved Hanne Vesth

06maj kl. 10:30
06maj kl. 10:30

Gudstjeneste KL v/JM

Gudstjeneste ved Janne Meibom

06maj kl. 10:30
08maj kl. 10:30

Babysalmesang

Musik, sang og rytmik for de mindste under ledelse af sognemedhjælper Kitzi Lindberg. …

08maj kl. 10:30
08maj kl. 14:00

Strikkecafé

- foregår i Klostermarkskirken konf.1

08maj kl. 14:00
09maj kl. 14:00

Onsdagstræf

Janne fortæller som optakt til forsommerudflugten

- foregår i Klostermarkskirken …
09maj kl. 14:00
10maj kl. 10:30

Gudstjeneste SBK v/HFD

Gudstjeneste ved Henrik Fuglsang-Damgaard

10maj kl. 10:30
10maj kl. 10:30

Gudstjeneste KL v/JM

Gudstjeneste ved Janne Meibom

10maj kl. 10:30
13maj kl. 10:30

Gudstjeneste SBK v/JM

Gudstjeneste ved Janne Meibom

13maj kl. 10:30
13maj kl. 10:30

Gudstjeneste KL v/HFD

Gudstjeneste ved Henrik Fuglsang-Damgaard

13maj kl. 10:30
15maj kl. 10:30

Babysalmesang

Musik, sang og rytmik for de mindste under ledelse af sognemedhjælper Kitzi Lindberg. …

15maj kl. 10:30
20maj kl. 10:30

Gudstjeneste SBK v/OL

Gudstjeneste ved Otto Lundgaard

20maj kl. 10:30
20maj kl. 10:30

Gudstjeneste KL v/HV

Gudstjeneste ved Hanne Vesth

20maj kl. 10:30
22maj kl. 10:30

Babysalmesang

Musik, sang og rytmik for de mindste under ledelse af sognemedhjælper Kitzi Lindberg. …

22maj kl. 10:30
23maj kl. 18:30

Stille aften

- foregår i Sct. Bendts kirke

23maj kl. 18:30
23maj kl. 19:00

Stillegudstjeneste

- foregår i Sct. Bendts kirke

23maj kl. 19:00
27maj kl. 10:30

Gudstjeneste KL v/OL

Gudstjeneste ved Otto Lundgaard

27maj kl. 10:30
27maj kl. 10:30

Gudstjeneste SBK v/HFD

Gudstjeneste ved Henrik Fuglsang-Damgaard med efterfølgende kirkefrokost

27maj kl. 10:30
27maj kl. 12:00

Kirkefrokost

Kirkefrokost efter gudstjenesten

- foregår i Sognegård konf.1

27maj kl. 12:00
29maj kl. 10:30

Babysalmesang

Musik, sang og rytmik for de mindste under ledelse af sognemedhjælper Kitzi Lindberg. …

29maj kl. 10:30
30maj kl. 18:30

Stille aften

- foregår i Sct. Bendts kirke

30maj kl. 18:30
02jun kl. 12:30

Lørdagsmatinéen

Jazzkoncert med DUOen Carlos Malta/Thomas Clausen. Gratis adgang.

- foregår i Sct. …
02jun kl. 12:30
03jun kl. 10:30

Gudstjeneste KL v/JM

Gudstjeneste ved Janne Meibom

03jun kl. 10:30
03jun kl. 10:30

Gudstjeneste SBK v/HV

Gudstjeneste ved Hanne Vesth

03jun kl. 10:30
10jun kl. 10:30

Gudstjeneste KL v/HV

Gudstjeneste ved Hanne Vesth

10jun kl. 10:30
10jun kl. 10:30

Gudstjeneste SBK v/JM

Gudstjeneste ved Janne Meibom

10jun kl. 10:30
12jun kl. 14:00

Strikkecafé

- foregår i Klostermarkskirken konf.1

12jun kl. 14:00
13jun kl. 09:00

Morgensang

Vi begynder dagen med sang og musik, fortælling og bøn.  Efter morgensangen …

13jun kl. 09:00
17jun kl. 10:30

Gudstjeneste KL v/ HFD

Gudstjeneste ved Henrik Fuglsang-Damgaard

17jun kl. 10:30
17jun kl. 10:30

Gudstjeneste SBK v/OL

Gudstjeneste ved Otto Lundgaard

17jun kl. 10:30
20jun kl. 09:00

Morgensang

Vi begynder dagen med sang og musik, fortælling og bøn.  Efter morgensangen …

20jun kl. 09:00
23jun kl. 17:00

Sankt Hans Aften-arrangement

Sankt Hans aften andagt

23jun kl. 17:00
24jun kl. 10:30

Gudstjeneste SBK v/HFD

Gudstjeneste ved Henrik Fuglsang-Damgaard

24jun kl. 10:30
27jun kl. 09:00

Morgensang

Vi begynder dagen med sang og musik, fortælling og bøn.  Efter morgensangen …

27jun kl. 09:00
04jul kl. 09:00

Morgensang

Vi begynder dagen med sang og musik, fortælling og bøn.  Efter morgensangen …

04jul kl. 09:00
10jul kl. 14:00

Strikkecafé

- foregår i Klostermarkskirken konf.1

10jul kl. 14:00
11jul kl. 09:00

Morgensang

Vi begynder dagen med sang og musik, fortælling og bøn.  Efter morgensangen …

11jul kl. 09:00
18jul kl. 09:00

Morgensang

Vi begynder dagen med sang og musik, fortælling og bøn.  Efter morgensangen …

18jul kl. 09:00
25jul kl. 09:00

Morgensang

Vi begynder dagen med sang og musik, fortælling og bøn.  Efter morgensangen …

25jul kl. 09:00
01aug kl. 09:00

Morgensang

Vi begynder dagen med sang og musik, fortælling og bøn.  Efter morgensangen …

01aug kl. 09:00
08aug kl. 09:00

Morgensang

Vi begynder dagen med sang og musik, fortælling og bøn.  Efter morgensangen …

08aug kl. 09:00
14aug kl. 14:00

Strikkecafé

- foregår i Klostermarkskirken konf.1

14aug kl. 14:00
15aug kl. 19:30

Middelalderens dronninger

Vi varmer op til Ringsted Middelalderfestival, og skal denne aften lægge øre til …

15aug kl. 19:30
11sep kl. 14:00

Strikkecafé

- foregår i Klostermarkskirken konf.1

11sep kl. 14:00
13sep kl. 19:30

Sogneaften - foredrag v/Ann Mariager

Journalist og forfatter Ann Mariager: Mageløs på matriklen.

Over en million danskere …

13sep kl. 19:30
20sep kl. 19:30

Koncert: Den glemte musik

Musik fra midten af det 20. århundrede komponeret til og uropført på årlige recitals …

20sep kl. 19:30
09okt kl. 14:00

Strikkecafé

- foregår i Klostermarkskirken konf.1

09okt kl. 14:00
13nov kl. 14:00

Strikkecafé

- foregår i Klostermarkskirken konf.1

13nov kl. 14:00
11dec kl. 14:00

Strikkecafé

- foregår i Klostermarkskirken konf.1

11dec kl. 14:00
Sognegårdens adresse: Klostervænget 2A, 4100 Ringsted
Klostermarkskirken adresse: Ahorn Alle 46C, 4100 Ringsted
Sct. Bendts Kirke: Sct. Bendts gade 3, 4100 Ringsted