Du er her: 

Kalender

21feb kl. 14:00

Onsdagstræf

Otto fortæller

- foregår i Klostermarkskirken konf.2

21feb kl. 14:00
22feb kl. 14:00

Sogneklubben

Sognets administrationschef, Henning Simoni, vil fortælle om de mange tiltag her i …

22feb kl. 14:00
22feb kl. 18:30

Filmklub

 Introduktion til aftenens film og efterfølgende debat v/ Otto Lundgaard og Maiken …

22feb kl. 18:30
25feb kl. 10:00

Gudstjeneste

Gudstjeneste ved sognepræst Janne Meibom

- foregår i Klostermarkskirken

25feb kl. 10:00
25feb kl. 10:00

Gudstjeneste

Gudstjeneste ved Otto Lundgaard

- foregår i Sct. Bendts kirke

25feb kl. 10:00
27feb kl. 09:30

Sangcafé i Sognegården

- foregår i Sognegårdens mødesal

27feb kl. 09:30
27feb kl. 10:30

Babysalmesang

Musik, sang og rytmik for de mindste under ledelse af sognemedhjælper Kitzi Lindberg. …

27feb kl. 10:30
28feb kl. 14:00

Onsdagstræf

Janne: Forunderlige fortællinger om fabeldyr

- foregår i Klostermarkskirken konf.2

28feb kl. 14:00
28feb kl. 18:30

Stille aften

- foregår i Sct. Bendts kirke

28feb kl. 18:30
28feb kl. 19:00

Stillegudstjeneste

 

28feb kl. 19:00
03mar kl. 12:30

Lørdagsmatinéen

Operasangerinde og sopran Anna Maria Wierød synger arier af komponister som …

03mar kl. 12:30
04mar kl. 10:00

Gudstjeneste

Gudstjeneste Klostermarkskirken ved Hanne Vesth

- foregår i Klostermarkskirken

04mar kl. 10:00
04mar kl. 14:00

Københavnermesse (gudstjeneste )

Gudstjeneste - Københavnermesse ved sognepræst Otto Lundgaard

- foregår i Sct. Bendts …
04mar kl. 14:00
06mar kl. 10:30

Babysalmesang

Musik, sang og rytmik for de mindste under ledelse af sognemedhjælper Kitzi Lindberg. …

06mar kl. 10:30
06mar kl. 16:15

Lær søndagens salmer

Vil du gerne kunne synge med på søndagens salmer? Vi øver til to højmesser ad gangen …

06mar kl. 16:15
06mar kl. 16:30

Studiekreds

Matthæusevangeliet læses og debatteres. Til denne gang læses kapitel 8-15.

Vil du være …

06mar kl. 16:30
07mar kl. 14:00

Onsdagstræf

Karen fortæller

- foregår i Klostermarkskirken konf.2

07mar kl. 14:00
11mar kl. 10:00

Gudstjeneste

Gudstjeneste ved Janne Meibom

- foregår i Klostermarkskirken

11mar kl. 10:00
11mar kl. 10:00

Gudstjeneste

Gudstjeneste Sct. Bendts Kirke ved Henrik Fuglsang-Damgaard

- foregår i Sct. Bendts …
11mar kl. 10:00
13mar kl. 10:30

Babysalmesang

Musik, sang og rytmik for de mindste under ledelse af sognemedhjælper Kitzi Lindberg. …

13mar kl. 10:30
13mar kl. 14:00

Strikkecafé

- foregår i Klostermarkskirken konf.1

13mar kl. 14:00
14mar kl. 14:00

Onsdagstræf

Otto Lundgaard: Dansk satire fra før krigen

- foregår i Klostermarkskirken konf.2

14mar kl. 14:00
18mar kl. 10:00

Gudstjeneste

Gudstjeneste Sct. Bendts Kirke ved Hanne Vesth

- foregår i Sct. Bendts kirke

18mar kl. 10:00
18mar kl. 10:00

Gudstjeneste

Gudstjeneste ved Otto Lundgaard

- foregår i Klostermarkskirken

18mar kl. 10:00
20mar kl. 09:30

Sangcafé i Klostermarkskirken

- foregår i Klostermarkskirken konf.2

20mar kl. 09:30
20mar kl. 10:30

Babysalmesang

Musik, sang og rytmik for de mindste under ledelse af sognemedhjælper Kitzi Lindberg. …

20mar kl. 10:30
20mar kl. 16:15

Lær søndagens salmer

Vil du gerne kunne synge med på søndagens salmer? Vi øver til to højmesser ad gangen …

20mar kl. 16:15
21mar kl. 14:00

Onsdagstræf

Påskehygge v/Janne

- foregår i Klostermarkskirken konf.2

21mar kl. 14:00
22mar kl. 18:30

Filmklub

 

22mar kl. 18:30
22mar kl. 19:30

Orgelkoncert med Vibeke Astner og Anne Kirstine Mathiesen

4 hænder og 4 fødder "danser med orglet".

Vibeke Astner og Anne Kirstine Mathiesen …

22mar kl. 19:30
25mar kl. 10:00

Familiegudstjeneste

Påskegudstjeneste for hele familien, vi tager med Jesus ind i Jerusalem, og hører den …

25mar kl. 10:00
25mar kl. 10:00

Gudstjeneste

Gudstjeneste ved Henrik Fuglsang-Damgaard

- foregår i Klostermarkskirken

25mar kl. 10:00
27mar kl. 10:30

Babysalmesang

Musik, sang og rytmik for de mindste under ledelse af sognemedhjælper Kitzi Lindberg. …

27mar kl. 10:30
27mar kl. 16:30

Studiekreds

Matthæusevangeliet læses og debatteres. Til denne gang læses kapitel 16-28.

Vil du …

27mar kl. 16:30
28mar kl. 18:30

Stille aften

- foregår i Sct. Bendts kirke

28mar kl. 18:30
28mar kl. 19:00

Stillegudstjeneste

 

28mar kl. 19:00
29mar kl. 17:00

Måltidsgudstjeneste KLM v/JM

Måltidsgudstjeneste ved Janne Meibom

29mar kl. 17:00
29mar kl. 19:00

Aftensgudstjeneste SBK v/HFD

Aftengudstjeneste ved Henrik Fuglsang-Damgaard

29mar kl. 19:00
30mar kl. 10:00

Gudstjeneste SBK v/JM

Gudstjeneste ved Janne Meibom

30mar kl. 10:00
30mar kl. 10:00

Gudstjeneste KL v/ OL

Gudstjeneste ved Otto Lundgaard

30mar kl. 10:00
01apr kl. 10:00

Gudstjeneste SBK v/HV

Gudstjeneste ved Hanne Vesth

01apr kl. 10:00
01apr kl. 10:00

Gudstjeneste KL v/HFD

Gudstjeneste ved Henrik Fuglsang-Damgaard

01apr kl. 10:00
02apr kl. 10:00

Gudstjeneste KL v/HV

Gudstjeneste ved Hanne Vesth

02apr kl. 10:00
03apr kl. 16:15

Lær søndagens salmer

Vil du gerne kunne synge med på søndagens salmer? Vi øver til to højmesser ad gangen …

03apr kl. 16:15
04apr kl. 14:00

Onsdagstræf

Otto fortæller

- foregår i Klostermarkskirken konf.2

04apr kl. 14:00
07apr kl. 11:30

Konfirmation KL v/JM

Konfirmation ved Janne Meibom

07apr kl. 11:30
07apr kl. 12:30

Lørdagsmatinéen

Vokalensemblet DEKORUM synger folkeviser og sange i nye arrangementer. Gratis adgang.

 …
07apr kl. 12:30
08apr kl. 10:00

Gudstjeneste SBK v/HFD

Gudstjeneste ved Henrik Fuglsang-Damgaard

08apr kl. 10:00
08apr kl. 10:00

Gudstjeneste KL v/OL

Gudstjeneste ved Otto Lundgaard

08apr kl. 10:00
10apr kl. 14:00

Strikkecafé

- foregår i Klostermarkskirken konf.1

10apr kl. 14:00
11apr kl. 14:00

Onsdagstræf

Janne: Fortællinger om træer

- foregår i Klostermarkskirken konf.2

11apr kl. 14:00
14apr kl. 11:30

Konfirmation SBK v/HFD

Konfirmation ved Henrik Fuglsang-Damgaard

14apr kl. 11:30
14apr kl. 14:00

Konfirmation SBK v/OL

Konfirmation ved Otto Lundgaard

14apr kl. 14:00
15apr kl. 10:00

Gudstjeneste KL v/HV

Gudstjeneste ved Hanne Vesth

15apr kl. 10:00
15apr kl. 10:00

Konfirmation SBK v/HFD

Gudstjeneste ved Henrik Fuglsang-Damgaard

15apr kl. 10:00
18apr kl. 14:00

Onsdagstræf

Karen fortæller

- foregår i Klostermarkskirken konf.2

18apr kl. 14:00
19apr kl. 18:30

Filmklub

 

19apr kl. 18:30
21apr kl. 11:30

Konfirmation SBK v/JM

Konfirmation ved Janne Meibom

21apr kl. 11:30
21apr kl. 14:00

Koncert med Strygeorkestret Con Fuoco

 

- foregår i Klostermarkskirkens sal, Klostermarkskirken konf.2, Klostermarkskirken

21apr kl. 14:00
22apr kl. 10:00

Gudstjeneste SBK v/JM

Gudstjeneste ved Janne Meibom med efterfølgende kirkefrokost

22apr kl. 10:00
22apr kl. 10:00

Gudstjeneste KL v/OL

Gudstjeneste ved Otto Lundgaard

22apr kl. 10:00
22apr kl. 11:30

Kirkefrokost

Kirkefrokost efter gudstjenesten

22apr kl. 11:30
24apr kl. 09:30

Sangcafé i Sognegården

- foregår i Sognegårdens mødesal

24apr kl. 09:30
25apr kl. 14:00

Onsdagstræf

Otto fortæller

- foregår i Klostermarkskirken konf.2

25apr kl. 14:00
25apr kl. 18:30

Stille aften

 

- foregår i Sct. Bendts kirke

25apr kl. 18:30
25apr kl. 19:00

Stillegudstjeneste

- foregår i Sct. Bendts kirke

25apr kl. 19:00
27apr kl. 10:00

Konfirmation KL v/Jacob Broholm Møller

Konfirmation for elever fra Ådalsskolen v/Jacob Broholm Møller

27apr kl. 10:00
27apr kl. 10:00

Gudstjeneste SBK v/OL

Gudstjeneste ved Otto Lundgaard

27apr kl. 10:00
28apr kl. 11:30

Konfirmation SBK v/HV

Konfirmation ved Hanne Vesth

28apr kl. 11:30
28apr kl. 14:00

Konfirmation SBK v/HV

Konfirmation ved Hanne Vesth

28apr kl. 14:00
29apr kl. 10:00

Gudstjeneste SBK v/HV

Gudstjeneste ved Hanne Vesth

29apr kl. 10:00
29apr kl. 10:00

Gudstjeneste KL v/OL

Gudstjeneste ved Otto Lundgaard

29apr kl. 10:00
02maj kl. 14:00

Onsdagstræf

En film fra gamle Danmark

- foregår i Klostermarkskirken konf.2

02maj kl. 14:00
04maj kl. 20:00

4. maj-gudstjeneste

Gudstjeneste ved Otto Lundgaard ifm. Befrielsesdagen

04maj kl. 20:00
05maj kl. 12:30

Lørdagsmatinéen

Klaverkoncert med David Munk-Nielsen. Gratis adgang.

- foregår i Sct. Bendts kirke

05maj kl. 12:30
06maj kl. 10:30

Gudstjeneste SBK v/HV

Gudstjeneste ved Hanne Vesth

06maj kl. 10:30
06maj kl. 10:30

Gudstjeneste KL v/JM

Gudstjeneste ved Janne Meibom

06maj kl. 10:30
08maj kl. 14:00

Strikkecafé

- foregår i Klostermarkskirken konf.1

08maj kl. 14:00
09maj kl. 14:00

Onsdagstræf

Karen og Otto fortæller

- foregår i Klostermarkskirken konf.2

09maj kl. 14:00
10maj kl. 10:30

Gudstjeneste SBK v/HFD

Gudstjeneste ved Henrik Fuglsang-Damgaard

10maj kl. 10:30
10maj kl. 10:30

Gudstjeneste KL v/JM

Gudstjeneste ved Janne Meibom

10maj kl. 10:30
13maj kl. 10:30

Gudstjeneste SBK v/JM

Gudstjeneste ved Janne Meibom

13maj kl. 10:30
13maj kl. 10:30

Gudstjeneste KL v/HFD

Gudstjeneste ved Henrik Fuglsang-Damgaard

13maj kl. 10:30
20maj kl. 10:30

Gudstjeneste SBK v/OL

Gudstjeneste ved Otto Lundgaard

20maj kl. 10:30
20maj kl. 10:30

Gudstjeneste KL v/HV

Gudstjeneste ved Hanne Vesth

20maj kl. 10:30
23maj kl. 18:30

Stille aften

- foregår i Sct. Bendts kirke

23maj kl. 18:30
23maj kl. 19:00

Stillegudstjeneste

- foregår i Sct. Bendts kirke

23maj kl. 19:00
27maj kl. 10:30

Gudstjeneste KL v/OL

Gudstjeneste ved Otto Lundgaard

27maj kl. 10:30
27maj kl. 10:30

Gudstjeneste SBK v/HFD

Gudstjeneste ved Henrik Fuglsang-Damgaard med efterfølgende kirkefrokost

27maj kl. 10:30
27maj kl. 12:00

Kirkefrokost

Kirkefrokost efter gudstjenesten

27maj kl. 12:00
30maj kl. 18:30

Stille aften

- foregår i Sct. Bendts kirke

30maj kl. 18:30
02jun kl. 12:30

Lørdagsmatinéen

Jazzkoncert med DUOen Carlos Malta/Thomas Clausen. Gratis adgang.

- foregår i Sct. …
02jun kl. 12:30
03jun kl. 10:30

Gudstjeneste KL v/JM

Gudstjeneste ved Janne Meibom

03jun kl. 10:30
03jun kl. 10:30

Gudstjeneste SBK v/HV

Gudstjeneste ved Hanne Vesth

03jun kl. 10:30
10jun kl. 10:30

Gudstjeneste KL v/HV

Gudstjeneste ved Hanne Vesth

10jun kl. 10:30
10jun kl. 10:30

Gudstjeneste SBK v/JM

Gudstjeneste ved Janne Meibom

10jun kl. 10:30
12jun kl. 14:00

Strikkecafé

- foregår i Klostermarkskirken konf.1

12jun kl. 14:00
17jun kl. 10:30

Gudstjeneste KL v/ HFD

Gudstjeneste ved Henrik Fuglsang-Damgaard

17jun kl. 10:30
17jun kl. 10:30

Gudstjeneste SBK v/OL

Gudstjeneste ved Otto Lundgaard

17jun kl. 10:30
23jun kl. 17:00

Sankt Hans Aften-arrangement

Sankt Hans aften andagt

23jun kl. 17:00
Sognegårdens adresse: Klostervænget 2A, 4100 Ringsted
Klostermarkskirken adresse: Ahorn Alle 46C, 4100 Ringsted
Sct. Bendts Kirke: Sct. Bendts gade 3, 4100 Ringsted